Öt szuper kirándulás Budapest környékén

Öt szuper kirándulás Budapest környékén

Rutinos oldalkocsis motorosként volt időm és lehetőségem felfedezni az utóbbi években Budapesten és környékén a legjobb kirándulóhelyeket. Néhány ezek közül meglepően közel van a városhoz, és akár egy munka utáni kiruccanásra is alkalmas, de akad olyan, ami annyira gazdag látnivalókban, hogy egy teljes napnál kevesebbet nem éri meg eltölteni ott.

 

Szerintem ez az öt legjobb kirándulás a főváros környékén, ahova akár motorral is könnyedén el lehet jutni:

Hármashatár-hegy - 10km

Akár a Cserhát, a Mátra és a Pilis csúcsai is láthatók jó idő esetén a hivatalosan Óbudához tartozó Hármashatár-hegyről, amit autóval, motorral vagy akár gyalog is fel lehet keresni, hiszen a kirándulóhely része az Országos Kéktúra útvonalnak. A hegy környéke gazdag élővilággal rendelkezik: számos ritka növény- és állatfaj él errefelé.

 

Akár Budapestről, akár a főváros környékéről indulsz, mindig jó választás egy rövid kirándulás erejéig is a környék, ahol 2016-ban megnyitották a Guckler Károly-kilátót. Innen egyébként Budapestre és a Dunára nyílik páratlan kilátás. Ugyanebben az évben új turistaház is épült a csúcs közelében. Ha már errefelé járunk, ne hagyjuk ki azt az éttermet sem, ami viszont a korábbi turistaház helyén nyílt.

 

A hegy meredekebb oldalán, a Tábor-hegy és a Virágos-nyereg között 3,5 km hosszú, interaktív tájékoztató táblákkal felszerelt sétautat alakítottak ki.

Gödöllő és a Grassalkovich-kastély – 35 km

Mindegy, hogy tavasz, nyár, ősz vagy tél, Gödöllő mindig tartogat valamilyen meglepetést az arrajáróknak. A melegebb évszakokban érdemes felkeresni a Grassalkovich-kastélyt, másnéven Királyi Kastélyt, ahol hol zöldbe, hol pedig rozsdabarnába borul a környék. Hozzáteszem: igazi téli időben is lenyűgőző látványt nyújt az ország egyik legjelentősebb barokk kastélya, melynek parkjában nem lehet megunni a barangolást.

 

Kicsit arrébb van, de az év vége felé közeledve nem érdemes kihagyni legalább egy rövid bámészkodás erejéig a gödöllői Karácsonyházat sem, ami pont az, amire a neve alapján gondolsz: minden, ami karácsony. Hétvégente pedig még a Grincset is el lehet csípni itt egy kis szerencsével.

 

A városban járva érdemes felkeresni Pap Miska kútját. A legendás gödöllői betyár a környélbeli gémeskútnál fosztotta ki az mit sem sejtő utazókat. Emlékét ma egy néhány éve felújított kút őrzi, ami ideális megállóhely egy erdei séta közben.

Epöl-szikla – 45 km

A 442 méter magas szikla az ország középső részén, a a Bakonyban helyezkedik el. Vagyis ez már Veszprém megye. Kocsival vagy motorral nagyjából 50 percre van Budapesttől, de akár tömegközlekedéssel is megközelíthető. Persze utóbbival azért lényegesen hosszabb a kirándulás.

 

A hatalmas sziklaformáció a környék egyik igazi látványosságának számít, ami a természetkedvelők mellett a túrázókat, a hegymászókat, a fotósokat na és persze a szelfizőket egyránt vonzza. Nem véletlenül: a szikla tetejéről elképesztő kilátás nyílik a környező hegyekre és völgyekre.

 

 

A szikla környéke azonban nem csak egy rövid, pár órás kiruccanás szempontjából izgalmas. A rengeteg füves, fás terület nagyszerű helyszín lehet mondjuk egy romonatikus piknikre is, de nincsenek messze a tisztavízű Nagytavi-források és a Cserhát-barlangok sem. A közelben található Szarvaskő várromja is, ami egy középkori erődítmény maradványa.

Dunakanyar (Esztergom, Visegrád, Nagymaros) – 65 km

Visegrádi fellegvár, Rám-szakadék, kisororszi szigetcsúcs, az esztergomi Búbánatvölgy, a nagybörzsönyi Szent István-templom, a Julianus-kilátó és a mindig varázslatos Zebegény – még felsorolni is nehéz, mennyi látnivalót kínál a Dunakanyar. A Budapesttől körülbelül egy órányi autózásra vagy motorozásra található környék az ország egyik legjobb kirándulóhelye, ahol mindig mindenkinek támad egy ötlete, amit még mindenképpen érdemes belezsúfolni a napba. Budapestre hazafelé tartva például egy lángosozást Szentendrén.

 

A környék legszebb arcát ősszel mutatja, amikor kismillió színbe borulnak a fák és a táj, de a tavasz és a nyár zöldje, valamint némi szerencsével a téli hó is felejthetetlenné teszi a térséget. A folyó felett lebegő ködhöz hasonlót talán csak a Balatonnál lehet megtapasztalni, de az utóbbi időben egyre többször látni a Dunakanyar felett az esti órákban sarki fényt is.

 

Ha csak egy látnivalót emelnék ki, akkor az mindenképpen a Prédikálószék lenne. A 639 méter magas csúcsról valóban páratlan panoráma nyílik az aalttunk kanyargó folyóra, amit fotón már biztosan látott mindenki, de egyszer élőben is érdemes alaposan szemügyre venni.

Börzsöny – 75 km

Sokan Magyarország legszebb hegységének tartják a Börzsönyt, és hát lássuk be, hogy van alapja ennek a véleménynek. Nehéz azzal versenyre kelni, hogy itt található az ország harmadik legmagasabb hegycsúcsa, a Csóványos, ahonnan nemcsak a Dunakanyarig, hanem akár a Magas-Tátráig is el lehet látni. Közhelynek és végtelenül romantikusnak tűnhet, de ennél találóbban tényleg nem lehet összefoglalni: a környék történelmi látnivalóit csörgedező patakok, valamint színes állat- és növényvilág dobja fel. Vagyis gyerekkel és gyerek nélkül is jó kikapcsolódás bejárni a tájat.

 

Ha már itt járunk, kihagyhatatlan és örök élmény lehet a Királyréti Hajtánypálya, ahol egy 750 méteres vasúti körpályán próbálhatjuk ki az emberi erővel, vagyis saját lábbal hajtott vasúti járgányokat. De a Börzsöny legnépszerűbb kirándulóhelyéhez, a Királyréthez talán semmi sem fogható arrafelé. A négy patak összefolyásánál található kirándulóhelyet akár a kismarosi kisvasúttal, autóval, motorral vagy busszal is meg lehet közelíteni. Két kis tó, büfék, éttermek, piknikezésre alkalmas tisztások és még egy erdei játszótér is segíthet egy kicsit magunk mögött hagyni a város zaját.

 

Ha érdekel bármelyik kirándulóhely, és kipróbálnád, milyen az út szépségét is élvezve oldalkocsis motorral odamenni, keress meg valamelyik elérhetőségemen!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük